X

اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 16 بهمن 1396
برگزاری نشست پژوهشی کارشناسان سلامت روان مراکز بهداشتی درمانی استان

  برگزاری نشست پژوهشی کارشناسان سلامت روان مراکز بهداشتی درمانی استان

امتیاز: Article Rating

این نشست مورخ 11 /11/ 96 در مرکز تحقیقات آسیب های روانی - اجتماعی در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد.در ابتدای این نشست معاون محترم تحقیقات و فناوری دانشگاه ضمن خیر مقدم به کارشناسان سلامت روان و سایر شرکت کنندگان اظهار داشت: بحث آسیب های اجتماعی از دیرباز مورد توجه بشر بوده و مخصوصاً بعد از گسترش انقلاب صنعتی و گذر از سنت ها و حرکت به سوی مدرنیته شدن این توجه بیشتر به چشم می آید. و در جریان صنعتی شدن ما نه تنها در حوزه ی پیشگیری از آسیب های روانی ـ اجتماعی موفقیتی کسب نکردیم، متأسفانه از لحاظ کاهش آسیب های روانی ـ اجتماعی در وضع نامناسبی قرار داریم و هم اکنون از لحاظ شیوع این آسیب ها حائز رتبه ی اول هستیم.

وی دادمه داد: تنها مرکز تخصصی که با موضوع آسیب های روانی ـ اجتماعی در سطح کشور فعالیت می کند همین مرکز است.         

دکتر کلوندی ادامه دادند: بحث آسیب های روانی ـ اجتماعی به خاطر ناملایمات و نابسامانی هایی که در این حوزه است فوق العاده آزار دهنده است و اگر کار مناسب جهت حل این آسیب هاانجام نشود، بعدها گریبانگیر تمام جامعه خواهد شد، و بر اهمیت پیشگیری در این حوزه تأکید کرده و به کارشناسان توصیه کردند که تمرکزشان روی کودکان و نوجوانان باشد که این کار باعث می شود نتیجه بهتری بگیریم.

معاون محترم تحقیقات و فناوری افزودند: می بایست دورنمای کلی از وضعیت آسیب های روانی ـ اجتماعی در اختیار کارشناسان سلامت روان قرار داده شود، همچنین برنامه های مرکز، نیز تشریح شود تا در آینده از همکاری آنان بهره مند شویم.

 و درپایان قول مساعد دادند، جهت انجام کارهای پژوهشی توان خود را به کار خواهند گرفت تا اعتبارات لازم را در نظر بگیرند. و تاکید  بیشتر بر حوزه ی بهداشت روان که در این خصوص لازم است کارگاه های آموزشی، کلاس های آموزشی و ... برگزار شود و تأکید کردند که از توان سایر دانشگاه ها نیز استفاده شود.

در ادامه این نشست آقای دکتر محمدیان مدیر اجرائی مرکز ضمن عرض سلام و خیر مقدم به حضار و تقدیر و تشکر از حضور آقای دکتر کلوندی معاون محترم تحقیقات و فناوری اظهار داشتند: هدف از این نشست انجام سخنرانی نیست که ما حرف بزنیم و شما گوش کنید، بلکه هدف این است که همه با هم راجع به موضوع آسیب های روانی ـ اجتماعی در استان گفتگو کنیم و در آخر به یک نتیجه برسیم. و ابراز امیدواری کردند که ما باید بتوانیم کارهای پژوهشی براساس آسیب های روانی ـ اجتماعی انجام دهیم و در واقع هدف اصلی ما هم همین است.

آقای دکتر محمدیان ادامه دادند: ما باید به متن جامعه وارد شویم و از همکاری کارشناسان سلامت روان در این حوزه بهره ی بیشتری بگیریم و یکی از مراکزی که به صورت تخصصی در حوزه ی  مسائل و مشکلات آسیب های روانی ـ اجتماعی فعالیت می کند همین مرکز است، و از کارشناسان سلامت روان خواستند که با مرکز در ارتباط باشند.

در پایان آقای دکتر محمدیان گزارشی کامل از وضعیت آسیب های روانی ـ اجتماعی (خودکشی، طلاق، قتل، اختلالات روانپزشکی و ...) جهت آشنایی کارشناسان سلامت روان ارائه نمودند. و تأکید کردند آمارهای ارائه شده از اداره ی ثبت، پزشکی قانونی و کارهای پژوهشی که توسط متخصصان این حوزه انجام شده اخذ گردیده است.   

در ادامه این نشست آقای دکتر ویسانی کارشناسان سلامت روان را با فرایند پژوهش در مرکز آشنا نمود، به همین منظور کارگاه فشرده ی پروپوزال نویسی از جمله چگونی یافتن مسئله ،ضرورتی که اجرای طرح را لازم میداند و نیز روشهای اجرای طرح و انواع روشهای نمونه گیری ، چگونگی تعیین اهداف کلی، اختصاصی ، هدف های کاربردی و بیان مسئله، نوع و مشخصات ابزارهای گردآوری داده ها ، روشهای تجزیه و تحلیل داده ها و ملاحظات اخلاقی که محقق باید در جریان تحقیق رعایت نماید و ارکان دیگر تحقیق  در قالب یک پروپوزال  به عنوان نمونه، جهت کارشناسان بهداشت روان اجرا شد. وی همچنین روش بررسی متون استفاده شده در پروپوزال و محاسبه هزینه های طرح، و فهرست بندی متون را مطابق آیین نامه پژوهشی مرکز تشریح نمودند. ​​​​

همچنین آقای دکتر محمدیان جهت آشنایی کارشناسان سلامت روان نحوه بررسی متون آسیب های روانی ـ اجتماعی را تشریح کردند.

پس از اتمام مباحث ، پیشنهادات ذیل توسط کارشناسان سلامت روان مطرح گردید:

1. برگزاری مجدد نشست پژوهشی جهت کارشناسان با موضوع تحقیق در حوزه آسیب های روانی اجتماعی.

2. کمبود نیروی کارشناسی بهداشت روان در سطح استان و بعلت مشغله زیاد کارشناسان شاغل، انجام کار پژوهشی دشوار است.

3. علیرغم وجود کمبودها، مقرر شد که کارشناس سلامت روان همکاری پژوهشی خود را با مرکز تحقیقات آسیب های روانی اجتماعی شروع نمایند و از طریق فرایند آموزش داده شده ، شروع به ارسال پروپوزال پژوهشی نمایند.

در پایان این نشست عناوین اولویت های پژوهشی در اختیار کارشناسان سلامت روان قرار گرفت.
اشتراک گذاری
تصاویر
  • برگزاری نشست پژوهشی کارشناسان سلامت روان مراکز بهداشتی درمانی استان
  • برگزاری نشست پژوهشی کارشناسان سلامت روان مراکز بهداشتی درمانی استان
  • برگزاری نشست پژوهشی کارشناسان سلامت روان مراکز بهداشتی درمانی استان
  • برگزاری نشست پژوهشی کارشناسان سلامت روان مراکز بهداشتی درمانی استان
ثبت امتیاز